Відео

Полковник Олексій Ноздрачов розповів про розвиток структури СІМІС ЗС України

1319
Мініатюра: 60112542_2370767806501385_5030668333079330816_n

У травні цього року виповнилось 5 років з моменту започаткування в Збройних Силах України системи цивільно-військового співробітництва.

Жорстока війна та гостра потреба цивільного населення Донецької та Луганської областей у допомозі підштовхнули керівництво Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України до започаткування пілотного проекту із запровадження стандарту Північноатлантичного союзу та ООН з цивільно-військового співробітництва.

На той час у зоні проведення антитерористичної операції діяли дві групи цивільно-військового співробітництва – на півдні Херсонської області та на Заході Донецької області.

Успіхи Збройних Сил України по звільненню територій Донецької та Луганської області, відсутність або дискредитація влади на місцях, виникнення передумов до гуманітарної катастрофи змусили збільшити кількість груп та урізноманітнити військові спеціальності особового складу Збройних Сил України, задіяних у роботі груп цивільно-військового співробітництва та розширення їх діяльності.

Виходячи з цього постало питання підготовки фахівців з цивільно- військового співробітництва. На базі Національного університету оборони України імені Івана Черняховського було організовано відповідні курси із залученням іноземних фахівців. За 5 років це дало можливість підготувати близько 1000 фахівців СІМІС, більшість з яких вже мають колосальний практичний досвід виконання завдань цивільно- військового співробітництва та довіру серед цивільного населення.

Коротко підсумовуючи діяльність Збройних Сил України під час проведення Антитерористичної операції хочеться зазначити, що за 4 роки підрозділами Збройних Сил України у рамках цивільно-військового співробітництва спільно з підрозділами ІВФ та ПрО, міжнародними організаціями було надано більше 5 тис.тон гуманітарної допомоги, розміновано 40 тис.км²  території надано сприяння органам державної влади у здійсненні близько 500 проектів з відновлення інфраструктури. Населення Донецької та Луганської областей, особливо на територіях вздовж лінії розмежування, отримало більше  1 млн. примірників української преси.

Водночас хочу зауважити, що з початком операції об’єднаних сил набуло нового значення та розвитку система цивільно-військового співробітництва.

З цього приводу хочу привести слова першого Командувача об’єднаних сил генерал-лейтенанта Сергія Наєва: «Головний фронт зараз полягає у боротьбі за розум і серця українських громадян, які проживають по обидві сторони від лінії зіткнення.

Об’єднані сили, зокрема, підрозділи цивільно-військового співробітництва, відіграють надзвичайно важливу роль у досягненні цієї спільної мети.»

Командувачем об’єднаних сил додатково до вже діючих напрямків цивільно-військового співробітництва започатковано гуманітарну ініціативу «Допомога Схід», у рамках якої надано допомогу медичним закладам та закладам соціального захисту на суму 5,8 млн.грн.

Але тут треба зауважити, що під час Антитерористичної операції допомога Збройних Сил була зосереджена на недопущенні гуманітарної катастрофи і відновленню державної влади та її спроможностей, а під час операції об’єднаних сил державна влада вже повністю відновила свої спроможності на звільнених територіях і напрямки зосередження зусиль цивільно-військового співробітництва було зосереджено на розвиток регіонів та підтримку ініціатив державної та місцевої влади.

Командувачем Об’єднаних сил одним з пріоритетів під час проведення операції було визначено захист прав і свобод цивільного населення. Тому у рамках цивільно-військового співробітництва за рік було започатковано систему попередження втрат серед цивільного населення, нарощено зусилля за напрямками національно-патріотичного виховання, протимінної безпеки та відновлення критичної інфраструктури регіонів.

Я не можу не зупинитись на ще одному важливому напрямку діяльності цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України, а саме гуманітарному проекті «Евакуація 200».

У вересні 2019 року ми будемо визначати 5 річницю цього проекту.

Тож в Збройних Силах України продовжується робота з пошуку зниклих безвісти, евакуації тіл загиблих та транспортування до місць остаточного поховання тіл військовослужбовців Збройних Сил України з району здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

З 02.09.2014 року у районі бойових дій на Сході України на постійній основі функціонують пошукові групи в рамках реалізації гуманітарного проекту Збройних Сил України “ЕВАКУАЦІЯ 200”. Саме на них покладено завдання з проведення пошукових заходів, вилучення з необлікованих поховань загиблих на території Донецької та Луганської областей, евакуація тіл до закладів судово-медичної експертизи та подальше їх транспортування до місць остаточного поховання.

Після завершення боїв за Савур Могилу та Іловайськ 29.08.2014 року декілька сотень тіл загиблих Захисників України опинилися на території, тимчасово підконтрольній представникам незаконних збройних формувань та регулярних частин збройних сил РФ.

Вже 30.08.2014 на базі 8-ї медичної роти Збройних Сил України було сформовано перші пошуково-евакуаційні групи зі складу військових медиків та військовослужбовців, які в період з 30.08 по 02.09.2014 за домовленістю протидіючих сторін працювали на тимчасово непідконтрольній території.

Завдяки їх роботі були знайдені та евакуйовані на підконтрольну Уряду України територію близько 250 тіл та фрагментів тіл загиблих військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів. Також зазначеним групам вдалося евакуювати з тимчасово окупованої території близько 90 поранених Захисників України.

У подальшому російські окупанти висунули нові умови, що більше не запустять на тимчасово підконтрольну їм територію військових. Тому невідкладно було сформовано пошукові групи зі складу офіцерів груп цивільно-військового співробітництва, працівників Національного військово-історичного музею та представників громадських організацій.

У такому форматі пошукові заходи на тимчасово непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей проводилися протягом 2014-2015 років.

У вересні 2015 року у складі Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України було створено відділ пошукової роботи.

На зазначений підрозділ було покладено завдання щодо планування пошукової роботи зниклих безвісти військовослужбовців, інформаційне та психологічне супроводження родин, координація діяльності та матеріально-технічне забезпечення у рамках реалізації гуманітарного проекту Збройних Сил України “ЕВАКУАЦІЯ 200”.

Читайте також:  На Білоруському телеканалі Белсат розповіли про роботу Українських СІМІС на Донбасі

Відділ пошукової роботи координує зазначений проект, сприяє слідчим органам в контексті ідентифікації невпізнаних тіл, евакуйованих з району військового конфлікту на Сході України, організовує евакуацію до закладів судово-медичної експертизи та подальше транспортування тіл загиблих військовослужбовців до місць остаточного поховання, а також сприяє у встановленні місць перебування та звільненні заручників, які незаконно утримуються представниками незаконних збройних формувань та військовополонених військовослужбовців Збройних Сил України.

В контексті пошуку зниклих безвісти та ідентифікації тіл загиблих військовослужбовців відділ пошукової роботи спільно з Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, Головним управлінням персоналу та Кадровим центром Збройних Сил України співпрацює з:

Об’єднаним центром з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісти зниклих у районі проведення антитерористичної операції при Службі безпеки України;

Головним слідчим управлінням та Департаментом карного розшуку Національної поліції України;

Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром Міністерства внутрішніх справ України;

закладами судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров’я України;

Асоціацією судових медиків України;

слідчими органами Служби безпеки України;

Національним військово-історичним музеєм України;

службою розшуку Товариства Червоного Хреста України;

судово-медичним департаментом Міжнародного Комітету Червоного Хреста Делегації в Україні.

З 2014 року в рамках реалізації гуманітарного проекту Збройних Сил України “ЕВАКУАЦІЯ 200” пошуковими групами вивезено з району бойових дій 1736 тіл та фрагментів тіл загиблих, з них – 475 з тимчасово непідконтрольної території Донецької та Луганської областей, 865 тіл загиблих транспортовано до місць остаточного поховання для передачі родичам загиблих, вшанування та поховання.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 року №248-р вперше в Україні утворено Комісію з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та затверджено її персональний склад.

До складу зазначеної Комісії увійшли у тому числі офіцери Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України.

За весь період проведення Антитерористичної операції та операції об’єднаних сил з 2014 року у Збройних Силах України було обліковано 525 безвісті зниклих військовослужбовців.

Станом на сьогодні у Збройних Силах України вважаються зниклими безвісти 71 військовослужбовець, водночас за результатами проведених ДНК-експертиз відбулися збіги генотипів невпізнаних тіл (фрагментів) з 28 родинами зниклих безвісти військовослужбовців. Триває робота щодо їх визнання родичами.

 Підсумовуючи 5 років кропіткої роботи по створенню системи цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України я хочу наголосити що нам вдалось створити нормативно-правову базу, вертикально інтегровану систему управління на стратегічному, оперативному та тактичному рівнях, систему освіти та підготовки, сприяти створенню системи цивільно-військового співробітництва Національної гвардії України та Державної прикордонної служби.

Але керівництво Збройних Сил України не зупиняється на існуючих здобутках і ми маємо амбіційні плани.

У ході ведення операцій Збройні Сили України можуть стикатися з різноманіттям комплексних проблем які вимагають спільного та системного вирішення.

До найбільш вірогідних комплексних проблем належать:

захист цивільного населення;

запобігання використанню дітей у збройному конфлікті та їх захист;

запобігання насиллю проте жінок (дівчат та хлопчиків);

захист культурної та історичної спадщини;

впровадження прозорості, доброчесності та боротьба с корупцією у ході ведення операції (бойових дій).

Вивчаючи досвід збройних конфліктів 21 століття, особливо їх суспільно-політичну та гуманітарну складові, Збройні Сили України починають трансформуватись з метою відповідного реагування на поточні та перспективні загрози.

Так до кінця 2019 року планується трансформувати систему цивільно-військового співробітництва відповідно до структури НАТО J9 та додатково розпочати набуття спроможностей щодо сприяння демократичному цивільному контролю та правовому режиму воєнного стану.

До осені ми завершуємо формування Центру забезпечення цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України, який у перспективі буде відповідати вимогам країн-членів НАТО щодо батальйону ЦВС.

Спільно з представниками країн-партнерів та міжнародних організацій розпочинається робота щодо створення Центру передового досвіду з питань захисту цивільного населення, який в перспективі може стати вкладом України до системи центрів передового досвіду країн-членів НАТО.

Зростає наш вклад у систему національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

Спільно з Міністерством освіти та науки України, а саме Українським державним центром позашкільної освіти та Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді ми організовуємо та проводимо змагання та нарощуємо потенціал Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Користуючись нагодою хочу вас запросити 18 травня на Європейську площу де буде проводитись щорічний Всеукраїнський фестиваль “Армія – дітям”.

Попередньо планом заходу передбачено:

проведення фестивалю-конкурсу духових оркестрів;

ознайомлення дітей та молоді з організацією навчального процесу у ВВНЗ та військовими спеціальностями, за якими є можливість здобути освіту;

показові виступи музичних колективів Збройних Сил України;

проведення конкурсів та естафет з учасниками фестивалю.

Хочу завершити свій виступ словами свого колеги, начальника Управління ЦВС ЗС США в Європі: «У 21 столітті звільнення території не означає закінчення збройного конфлікту. Повернення мирного життя, реінтеграція суспільства та економічне відновлення регіону є справжнім закінченням війни».

Олексій Ноздрачов

Олексій Мазепа
Статті:1977
Приєднуйтесь

Олексій Мазепа

Старший офіцер 1 відділу УЦВС ЗСУ
Якщо у вас є пропозиції чи зауваження - звертайтесь за телефоном (044) 454-73-51 або пишіть на електронну адресу [email protected]
Олексій Мазепа
Статті:1977
Приєднуйтесь
Коментарі
Вгору