Донбас

Чим живе окупований Донецьк. Фоторепортаж з похмурого міста

1691
Мініатюра: 14

Донецьк змінюється щодня. Впізнавані об’єкти набувають нового значення і перестають бути схожими на самих себе.

З’являються нові будівлі і підприємства. А ще змінюються настрої самих донеччан. Буквально місяць тому в місті став дуже помітний сплеск невдоволення життям в окупації. Сьогодні він трансформувався, з одного боку, у відкрите обурення, а з іншого — в глуху депресію. Про ці дві грані, про те, як вони поєднуються, і в цілому — про те, як живе Донецьк в цьому жовтні, — в фотографіях кореспондентів DonPress і соціальних мереж, передає УЦВС ЗСУ.

Донецьк камуфляжний

Місцеві жителі відзначають масову появу на вулицях бойовиків в формі. Вони кажуть, що ще кілька місяців тому їх було зустріти досить важко — деякий час вони відкрито не показувалися. Однак тепер бойовиків можна знайти навіть в центрі, не кажучи вже про віддалені райони.

1

Бойовиків донеччани фотографують переважно зі спини, знімки не дуже якісні — «фотограф» дуже ризикує, коли їх робить. «Ще один сумчастий дировоін топче нашу Першу лінію», — так підписано одне з фото.

2

«Рух мішечників і грициків в формі», — характеризують донеччани обстановку в місті.

«Донецьк повно орків або в увалі або привезли на побивку», — пише користувач. В «увалі» — означає в звільненні.

3

«Донецьк Місцевий шахтар в новій робочій одежі», — іронізують вони.

4

Поява бойовиків на вулицях в більшій кількості, ніж раніше, зумовило новий сплеск похмурого «гумору» в Донецьку. «Проходжу повз елітного забору. Охоронець: не бійтеся тут ходити — всюди камери спостереження. Якщо вб’ють, то швидко вирахують, хто і покарають », — розповів місцевий житель. У відповідь на такі «жарти» ніхто не сміється.

Донецьк мінливий

У місті змінюються торгові об’єкти. На тлі новин про «віджими» ринків, які окупанти називають «націоналізацією», з’являються повідомлення про відкриття нових супермаркетів. «# Донецьк На Куйбишева без помпи відкрили» Стройбат «, зали забиті всім, як і до війни, ціни рази в 2-3 дорожче ніж в Епіцентрі або як він там щаз», — повідомляють місцеві жителі в соцмережах.

«Зайшли в Стройбат, ВЕСЬ товар довоєнний, в пилу \ павутині, залишки, впарювали з уцінки клей Момент термін придатності пройшов в 2014-му !!» — обурюються користувачі.

5

6

Також значно змінюються й старі торгові точки: на них з’являються вивіски «ДНР».

7

Сьогодні в Донецьку, а також в сусідній Макіївці подекуди ще можна зустріти старі і звичні об’єкти і вивіски.

8

9

10

11

12

Але дуже багато що змінилося. Банки перетворюються в обмінники або комісійні магазини. Частина з них окупанти «віджимають» під власний «банк» — «перший республіканський». Частина приміщень змінює призначення.

«Платинум — оренда, Приват — більшість великих відділень -«перший республіканський банк «РБ, Альфа — бачив, ремонт йде. На розі Леніна та Трамвайної — не пам’ятаю що за банк був — відкрився і закрився через деякий час секонд ( «Апельсин»). Правекс — варто з заштореними вікнами, ФінІніціатіва — якась непоймі онлайн-контора », — розповів виданню макіївчанин. Схожі зміни спостерігаються і в Донецьку.

За словами очевидця, в окупації в більшості своїй «вижили» лише комп’ютерні контори — їх послуги користуються попитом, тому підприємства, які працювали в місті до війни, переважно збереглися і донині.

13

Донецьк небагатий

Прикмета сьогоднішнього міста — бідність багатьох жителів. Безумовно, вона стосується далеко не всіх. Але частина людей, за їхніми ж власними словами, втомилися від злиднів настільки, що болісно реагують на будь-які прояви життя, яке їм недоступне.

В одній з груп в соціальних мережах було розміщено оголошення з проханням про допомогу: в басейні «Вірус» були вкрадені мобільні телефони, власник питав користувачів, чи не стикалися вони з таким же явищем. У відповідь — невдоволення, але зовсім не того роду, на який розраховував автор. «Люди мівіну їдять! Їм не до басейнів, тим більше на вірус», — обурився один з коментаторів.

В інших гілках — аналогічні настрої. «Бюрократія процвітає. Роботи на заводах і шахтах немає. Тепер митниці всюди, будемо оглядати всіх. Тільки ось люди бідні в усіх відношеннях чого оглядати », — пише користувач, коментуючи чергове «нововведення» окупантів: поява нових блокпостів вже всередині окупованих територій. На них в останні дні довго і виснажливо доглядають автомобілістів. Пости з’явилися недавно — відразу після вбивства «Мотороли». І, як розповідають місцеві жителі, найімовірніше, вони залишаться назавжди.

Ще одна прикмета часу — люди похилого віку, що просять милостиню. Про це написали відразу кілька користувачів в соціальних мережах. «#Донецьк Пенсію в дірі урізали всього на 10%, а число жебраків старих, жебрати по ринках зросла втричі», — написав очевидець. «Такої кількості жебраків і людей пристойно одягнених і копаються в смітті. Вони заполонили міста», — відзначають користувачі.

«#Донецьк Старички кажуть, що відносно безпечно жебрати можна тільки на ринках. З вулиць їх ганяють мєнти, щоб республіку не ганьбили », — додав інший донеччанин.

Донецьк похмурий

В цілому, Донецьк характеризується не тільки бідністю. Місцеві жителі стали відзначати, що вони мало посміхаються і одягаються тьмяно. Це пояснюється перш за все природним небажанням веселитися в місті, де до сих пір йдуть важкі бойові дії. Однак донеччани бачать і іншу причину: їм погано жити в окупації. Посміхатися не хочеться, городяни не бачать просвітку в ситуації, що склалася, втратили надію на порятунок і не розуміють, як довго вони зможуть протягнути в таких обставинах.

Читайте також:  Депутати Верховної Ради України відвідали зону АТО

«Ви напевно тільки приїхали з України, посміхаєтеся, веселі, яскраво одягнені, — так спілкувалися дві жінки на ринку», — розповів один з користувачів типову ситуацію. Вона досить характерна: жителі окупованих міст буквально за лічені останні місяці стали більш жовчними, в чомусь навіть цинічними, проте це не злість, а швидше спосіб самозахисту. Донеччани, що зневірилися в тому, що їхнє життя зміниться, навчилися випускати шипи при появі щонайменшого подразника. Іноді ці шипи ранять їх самих.

14

15

Донецьк … неусвідомлений

Говорячи про нинішнє життя в Донецьку і інших окупованих містах Донецької області, багато жителів вдаються до різких виразів. «Ніхто не бачить загальну економічну ситуацію краще ніж продавець повсякденних товарів. Коротко вам про Горлівку — Ж * па », — описав ситуацію один з користувачів.

За словами місцевих жителів, таке відбувається тому, що вони ніяк не можуть зрозуміти, де вони знаходяться, і кому вони потрібні. «Розмова на ринку, ми б ** дь якийсь Гондурас, ні Україні ми непотрібні, ні Росії ми не потрібні. Ж *** па якась », — написав ще один коментатор в соцмережах.

На тлі цих коментарів продовжують з’являтися знімки напівпорожнього Донецька.

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

Одна читачка надіслала в редакцію фото з пустого трамвая. Вони були зроблені ще в серпні, але вони добре передають атмосферу, яка встановилася в місті. «Це трамвай маршруту 2-ка, на якому я їхала з Гладківка до Гурова повз всяких центрів і стадіонів в серпневу п’ятницю під час 19.50-20.05. Одна. 8 зупинок зовсім одна в трамваї в п’ятницю світлим вечором !!! »- написала вона.

26

27

Безумовно, деякі «порожні» знімки зроблені в позаурочний час — рано вранці або з настанням вечора, коли донеччани намагаються на вулицях не показуватися. Однак ніхто з їхніх авторів і не акцентує увагу на фізичній порожнечі вулиць. Справа не в тому, що на знімок потрапило мало людей або мало машин. І людей, і машин в місті вистачає. Справа в тому, що такі фото відображають скоріше сутність нинішнього Донецька. Він порожній не тому, що в ньому мало жителів. Він виглядає порожнім тому, що в ньому мало надії.

Донецьк бореться (все ще)

І все-таки по сьогоднішньому місті не можна говорити повністю тільки в багрових тонах. Донецьк ніколи не був депресивною територією, і зараз він нею теж не є. Навіть в атмосфері найтемніших і похмурих настроїв завжди проглядає якийсь промінь світла. Донеччани ще не повністю заціпеніли під гнітом окупації. І продовжують одягатися ось так:

28

… і писати ось таке:

29

Навіть прихильники «республік», які розчарувалися в них, вже давно по-своєму трансформують реальність.

«Є донецькі, які дійшли до такої думки: ополченці б’ються проти хунти за єдину Україну. А Хунта хоче відокремити Донбас », — пишуть користувачі в соціальних мережах.

У таких словах є частка жарту. Однак є і частка правди: навіть найпалкіші прихильники «ДНР» починають відкрито мріяти про повернення до України.

Дуже часто місто в особі його змучених городян просить тільки одного: не забувати його. «Не кажіть про нас «ТАМ, дамбабве і т. д. «. Ми Україна. Чекаємо вас », — пишуть у соцмережах донеччани. На ці слова зазвичай нічого відповісти. Тому що кожен хоч трохи, але винен в тому, що Донецьк для нас «вже не болить».

Ті, хто чекає з першого дня окупації рідного міста, сьогодні з надією дивляться на збережені українські вивіски і написи. Вони вже мало що значать, тому що за вивісками часто не приховується нічого — звичні об’єкти померли. Але вони залишаються символом того, що нормальне життя тут було хоча б колись.

30

Кожне слово українською — як привіт з минулого, кажуть донеччани. Привіт, залишає хоча б мінімальний шанс. І його виснаженому, невеселому, але все ще живому Донецьку сьогодні досить. Достатньо, щоб

незважаючи ні на що

всупереч переконанням

на противагу пропаганді

все ще

вірити.

31

Орфографія і стилістика в цитатах повністю збережені.

Іван Кришталь
Статті:563
Приєднуйтесь

Іван Кришталь

Якщо у вас є пропозиції чи зауваження - звертайтесь за телефоном (044) 454-73-51 або пишіть на мою електронну адресу [email protected]
Іван Кришталь
Статті:563
Приєднуйтесь
Коментарі
Вгору