Новини

29 січня — День пам’яті Героїв Крут

648
Мініатюра: 1108106-29-sichnya---den-pamyati-geroyiv-krut

29 січня — роковини бою під Крутами, славної і трагічної водночас сторінки нашої історії.

Цього дня юнаки 1-ї Військової школи та Помічного куреня Студентів Січових Стрільців прийняли бій з більшовицькою ордою Муравйова, значно чисельнішої і потужнішої.

Зі спогадів учасника того бою, пор. М. Михайлика:»Мені було видно три густі лави матросів, що пішли у наступ. Затріскотіли скоростріли, рушниці. Видно було, як падали на снігу чорні постаті матросів, але присувалися вони все ближче й ближче. У нас вже було багато ранених і сотня відходила до окопів. Тут уже були розміщені до бою всі наші сили і чекали з напруженням вирішального моменту. А він уже наближався. Густі лави чорних і сірих постатей ішли в увесь зріст. Змучена наша сотня пішла в резерву за рампу. З окопів затріскотіли сорок наших скорострілів та рушниці трьох сотень юнаків та Студентського Куреня. Падали чорні постаті, за ними йшли нові, знову падали і знову йшли одні за другими чорні й сірі лави. Наші окопи, станція й потяги засипалися ворожими стрільнами й кулями, але міцно трималися наші. Посилали по набої до потягів за півтори верстви, вистрілювали їх і знову посилали. Але грізні вістки:»Нема набоїв», «Псуються скоростріли» — полетіли по окопах, а тут чорні постаті знялися, крики «ура», «слава», і все перемішалося. Стріляли один одного. Облилися кров’ю багнети. Вдесятеро більше вороги — перемогли. Почався скорий, уже незорганізований відступ до потягів, а москалі з криком » ура» кинулися до станції, яку охороняли 50 студентів, переважно з тих, хто не вміли стріляти.

Вечоріло, коли зібралися вояки до потягів. Два вагони, відведені для ранених, були переповнені, відвели третій. Сестри й санітар наспіх перев’язували ранених. Потяги рушили під вогнем ворога»- М. Михайлик,» День 16 (ст. стиль) січня 1918 року»» Літопис Червоної Калини»1932 рік.

Читайте також:  Підрозділи Збройних Сил України, які несуть службу на передовій в зоні відповідальності ОТУ «Маріуполь» отримали 8 приладів нічного бачення

 

Олексій Мазепа
Статті:2011
Приєднуйтесь

Олексій Мазепа

Старший офіцер 1 відділу УЦВС ЗСУ
Якщо у вас є пропозиції чи зауваження - звертайтесь за телефоном (044) 454-73-51 або пишіть на електронну адресу [email protected]
Олексій Мазепа
Статті:2011
Приєднуйтесь
Коментарі
Вгору