Пошук зниклих безвісти та загиблих | «ЕВАКУАЦІЯ 200»

Відділ пошукової роботи Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України

«ГАРЯЧА ЛІНІЯ»: (044) 454-73-83 | [email protected]

З початку вересня 2014 року у Збройних Силах України здійснюється заходи щодо пошуку зниклих безвісті, ексгумації та евакуації тіл загиблих військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів в рамках гуманітарного проекту “ЕВАКУАЦІЯ 200”.

Довідково. Зазначена діяльність регулюється Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 998-р “Про заходи з увічнення пам’яті захисників України на період до 2020 року”(у частині, що стосується гуманітарного проект “ЕВАКУАЦІЯ 200”: підпункт 2 пункту 6: “забезпеченню проведення пошукових робіт з метою встановлення невідомих місць поховань та імен осіб, загиблих, померлих (зниклих безвісти) під час проведення антитерористичної операції, перепоховання їх останків”).

Метою зазначеної діяльності є повернення тіл загиблих до місць остаточного поховання, сприяння в організації їх вшанування та надання можливостей сім’ям загиблих отримати відповідний соціальний захист держави.

У Збройних Силах України відповідальним за організацію зазначеної діяльності є Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України.

В Управлінні цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України створено відділ пошукової роботи, одним із завдань якого є пошук військовослужбовців Збройних Сил України, місце знаходження яких невідомо (які зникли безвісти в районі проведення АТО), співпраця з Головним слідчим управлінням Національної поліції України та Об’єднаним центром з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісті зниклих в районі проведення антитерористичної операції, іншими державними установами.

 

До складу гуманітарного проекту Збройних Сил України “ЕВАКУАЦІЯ 200” залучаються:

відділ пошукової роботи Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України;

пошукові групи від Національного військово-історичного музею України;

громадські організації та волонтери у рамках договору Міністерства Оборони України з ТОВ “АЛКЕМІЯ”.

Пошукові групи забезпечені спеціалізованим автомобільним транспортом. За допомогою представництва Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні пошукові групи отримують відповідну підготовку, забезпечуються необхідним спеціалізованим спорядженням та літературою.

У рамках  проекту пошуковими групами цивільно-військового співробітництва евакуйовані з району проведення АТО за період з 03 вересня 2014 року по 21 лютого 2018 року: тіл (останків) загиблих військовослужбовців Збройних Сил України, правоохоронних органів та інших військових формувань – 1437 (із них з тимчасово непідконтрольної території – 251)

Довідково:

У 2014 році доставлено з району проведення АТО – 205 тіл та фрагментів загиблих.

У 2015 році доставлено з району проведення АТО до бюро СМЕ м. Дніпро – 487 тіл та фрагментів загиблих.  

У 2016 році з району проведення АТО: доставлено до відділень СМЕ – 368 тіл та фрагментів загиблих, у подальшому з них 218 – доставлені до місць остаточного поховання та передані родичам загиблих.

У 2017 році вивезено з району проведення АТО — 336, з них евакуйовані з ОРДЛО — 16, доставлені до місць остаточного поховання — 320 тіл загиблих.

У 2018 році вивезено з району проведення АТО — 41, з них евакуйовані з ОРДЛО — 1, доставлені до місць остаточного поховання — 37, доставлені до відділень СМЕ – 3  тіла загиблих.)

Процедура:
Всі необхідні процесуальні дії згідно Кримінального процесуального кодексу України проводяться слідчими органами Служби безпеки України та Національної поліції України, у тому числі ними виносяться постанови про відбір біологічних матеріалів від тіл (останків) загиблих для проведення ДНК-експертиз. Відділ пошукової роботи Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України всебічно сприяє слідчим органам зазаначених структур у зборі необхідної для ідентифікації інформації та веде інформаційно-психологічне супроводження родичів зниклих безвісти (загиблих) військовослужбовців.

Після збігів результатів ДНК-експертиз відбуваються процедури вилучення та передачі тіл (останків) загиблих їх сім’ям для остаточного поховання, у разі необхідності до зазначених заходів залучаються пошукові групи цивільно-військового співробітництва у рамках гуманітарного проекту Збройних Сил України “ЕВАКУАЦІЯ 200”.

Плани щодо подальшої реалізації гуманітарного проекту Збройних Сил України “ЕВАКУАЦІЯ 200”:

  • відновлення пошукової діяльності на території окремих районів Донецької та Луганської областей;
  • активізація роботи в рамках системи інформаційного та психологічного супроводження родичів осіб, місцезнаходження яких невідомо та загиблих;
  • удосконалення взаємодії між центральними органами влади та громадськими об’єднаннями.

Сьогодні наша держава переживає нелегкі часи, тому дуже важливо, щоб народ України вірив та розумів, що кожен Захисник України, який загинув захищаючи її незалежність та суверенітет, буде мати ім’я та буде похований з усіма військовими почестями.

«ГАРЯЧА ЛІНІЯ»: (044) 454-73-83 | [email protected]

Вгору