2 Май
ІІІ Міжнародна конференція з питань цивільно-військового співробітництва на тему “Захист цивільного населення в умовах збройного конфлікта”

ІІІ Міжнародна конференція з питань цивільно-військового співробітництва на тему “Захист цивільного населення в умовах збройного конфлікта”

Відповідно до Плану заходів міжнародного співробітництва Міністерства оборони України та Збройних Сил України на квітень-травень 2018 року під керівництвом заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України було проведено ІІІ Міжнародну конференцію з питань цивільно-військового співробітництва на тему: “Захист цивільного населення в умовах збройного конфлікта” (далі – Конференція) в період 10 – 11.04.2018, (м. Київ).

30571165_964020247100566_7729638665650514194_n

Під час проведення заходу значну увагу було приділено питанням, пов’язаним із захистом прав людини та реагуванням на потреби постраждалого від збройного конфлікту населення, з урахуванням міжнародних норм, надання невідкладної допомоги та забезпечення норм міжнародного гуманітарного права під час збройного конфлікту.

До участі у заході були запрошені Віце-прем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Кабінету Міністрів України Іванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, провідні військові експерти у сфері цивільно-військового співробітництва країн-членів Північноатлантичного Альянсу (США, Італійської Республіки, країн Балтії, Республіки Польща та ін.), представники міжнародних та неурядових організацій, народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади та силових відомств, Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій та громадських організацій (загальна кількість – до 200 осіб).

30530673_964020110433913_5245562394349849320_n

Її метою було вироблення комплексного підходу до вирішення питання зменшення негативного впливу збройного конфлікту на цивільне населення та створення умов для забезпечення миру і стабільності на сході України, розробка пропозицій щодо удосконалення державної політики з питань захисту цивільних під час збройного конфлікту.

Під час Конференції були обговоренні питання, пов’язані з поточною ситуацією в ОРДЛО, та роллю громадського сектору у налагодженні пост-конфліктного життя місцевих громад.

У рамках панельної дискусії були окреслені проблеми фіксації збитків, завданих нерухомості в зоні конфлікту, а також механізми взаємодії неурядових організацій та військово-цивільних адміністрацій у процесі відшкодування завданої шкоди.

Окрему увагу учасники дискусії приділили відсутності методики об’єктивної оцінки фізичної шкоди, отриманої жертвами конфлікту, а також розробки довгострокових планів взаємодії органів влади з інститутами громадянського суспільства. Основними напрямками взаємодії може стати надання безоплатної правової допомоги мирному населенню, розробка нормативної бази та законопроектів; документування фактів грубих порушень прав людини під час збройного конфлікту.

30581994_964020293767228_8983484201733182253_n

В свою чергу Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України представило позицію керівництва Генерального штабу Збройних Сил України та напрацювання у сфері захисту цивільного населення під час збройного конфлікта.

У Генеральному штабі Збройних Сил України спільно з іншими зацікавленими центральними органами виконавчої влади (далі – ЦОВВ), іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами створено міжвідомчу робочу групу з питань захисту цивільного населення.

Пріоритетами міжвідомчої робочої групи з питань захисту цивільного населення було визначено:

розробку алгоритму організації взаємодії між ЦОВВ та складовими сектору безпеки і оборони в районі проведення військової операції задля забезпечення захисту цивільного населення;

створення системи попередження втрат серед цивільного населення в районі проведення військової операції та її апробація в Донецькій та Луганській областях;

створення умов для розробки державного рамкового документа з питань захисту цивільного населення під час збройного конфлікту.

Результатом впровадження системи попередження втрат серед цивільного населення буде забезпечення верховенства права в районі проведення військової операції Об’єднаних сил та здійснення стратегічних комунікацій між державою й цивільним населенням.

Також під час Конференції представники Центру з питань захисту цивільного населення в умовах конфлікту ознайомили учасників Конференції з досвідом НАТО щодо захисту цивільного населення під час проведення операцій під егідою Альянсу в Іраку і Афганістані, представили кращі практики щодо захисту цивільного населення у провідних країнах світу, таких як: США, Великобританія, Швейцарія та Австралія.

А представник ООН УВКПЛ наголосив на необхідності створення єдиного національного реєстру осіб, постраждалих внаслідок збройного конфлікту, та зазначив про готовність долучитися до розробки даної бази даних.

Конференція відбулася в атмосфері взаємної поваги, доброзичливості і конструктивності, переговори мали форму відкритого діалогу та сприяли зацікавленості сторін щодо продовження плідної і взаємовигідної співпраці. Під час її проведення не були підписані будь-які документи.

Прийняті рішення.

За результатами Конференції спільно з Представництвом в Україні Центру з питань захисту цивільного населення в умовах конфлікту продовжується опрацювання нормативно-правової бази щодо попередження людських втрат серед цивільного населення у вигляді рамкового державного документа для складових сектору безпеки і оборони та центральних органів виконавчої влади; підготовлено проект Меморандуму про співпрацю з цією організацією.

Продовжити реалізацію в Збройних Силах України стандартів та політики НАТО щодо захисту цивільного населення (NATO Policy for the Protection of Civilians) шляхом запровадження:

алгоритму організації взаємодії між складовими сектору безпеки і оборони, центральними органами виконавчої влади та міжнародними, неурядовими організаціями з метою попередження шкоди цивільному населенню в умовах проведення військової операції під час збройного конфлікту;

до 01.06.2018 нормативно-правової бази з питань попередження втрат серед цивільного населення в районах проведення операції Об’єднаних сил спільно з ЦОВВ та міжнародними гуманітарними організаціями.

На виконання досягнутих домовленостей Управлінню цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України опрацювати проект державного рамкового документа з питань захисту цивільного населення в умовах конфлікту спільно з Представництвом в Україні Центру з питань захисту цивільного населення в умовах збройного конфлікту.

З метою впровадження політики НАТО щодо захисту цивільного населення (NATO Policy for the Protection of Civilians) Управлінню цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України спільно з Офісом Віце-прем`єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України підготувати проект Постанови Кабінету Міністрів України щодо захисту цивільного населення в умовах збройного конфлікту.

Завантажити матеріали конференції (38,9 Мб)

Вгору